Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Komín.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Komíně a kandidátech ČSSD za Brno-Komín.

 


 

NOVÉ SÍDLIŠTĚ ŘEZÁČOVA – A JE TO TU ZASE

Čt 28.08.2014 09:24

Poté, co se občané v roce 2001 ubránili zájmům developera na vybudování kolonie rodinných domů v místě bývalých zahrádek podél paneláků na ulici Řezáčova, a vybudování silnice pod okny jejich domů, je tu nový investor a nový pokus o totéž.

Je to totéž a není to totéž.

Zatímco původně měly být na tomto území stavěny pouze rodinné domy, nyní jde o vybudování domů bytových s desítkami nových bytů, mnoha stovkami nových obyvatel a odpovídajícím množstvím osobních aut, taktéž v řádu stovek. Také příprava na uskutečnění a prosazení tohoto záměru je mnohem promyšlenější. Na základě návrhu ODS letos v lednu na zastupitelstvu MČ Brno – Komín se změnil územní plán. Zelené plochy v této oblasti nejsou již zařazeny do zeleně krajinné ale městské.

„No co“, řeknete si „zeleň jako zeleň, hlavně, že je to pořád zelené“.

Ale jedno to není. Zatímco plochy krajinné zeleně neumožňují žádnou výstavbu, na plochách zeleně městské možné stavět je; mimo jiné pozemní komunikace, tedy silnice. A tudy vede pěšinka k následnému návrhu na výstavbu silnice z Řezáčovy k novým domům a samozřejmě opět mezi paneláky.

Zatím tak má být postižen panelový dům Řezáčova 2, 4, 6 a 8, ale určitě nezůstane jen u něj, protože místa je málo, silnice zde bude úzká a je mnohem praktičtější, když budou tudy auta jen vjíždět a jinou cestou, mezi jinými paneláky zase vyjíždět. Realizace tohoto nápadu na sebe nepochybně nenechá dlouho čekat.

„Proč mají jezdit auta mezi paneláky?“, řeknete si, „ať jezdí podél Palackého kopce od školy Pastviny“. To je naprosto správný a logický dotaz, ale jen pro obyvatele paneláků. Pro investora je takovýto dotaz nebezpečný a přímo zakázaný.

Samozřejmě, že by to šlo, ale taková silnice je mnohem delší a tedy i dražší. Nehledě na to, lze očekávat potíže při výkupu soukromých pozemků. Mezi paneláky žádné soukromé pozemky nejsou, pouze městské, a pokud budou některé strany nového zastupitelstva investorovi opět nakloněny, hravě zvládne realizovat svůj plán. Na úkor občanů.

„A proč by se nemohla vybudovat sice delší a dražší silnice, ale taková, která nepřivede smradlavá auta pod okna bytů“, namítne zase někdo. Nejde to, vyšší náklady na silnici by se musely rozpočítat do ceny bytů, která by se tak značně zvedla, nebo by na tom investor méně vydělal. A to opravdu ale opravdu nikdy a za žádných okolností není přípustné a možné. Vždyť o peníze jde až v první řadě, že?

 

Co s tím?

 

Ptejte se svých volených zástupců. Těch současných na to, jak se k této věci v uplynulém volebním období stavěli a těch kandidujících na to, jak si řešení tohoto problému představují.

 

My, členové zastupitelstva, zvolení za ČSSD, máme svědomí čisté. Jako jediní jsme hlasovali proti tomuto návrhu, ve prospěch občanů.

 

Zvažujte, porovnávejte jako dobří hospodáři a v každém případě přijďte volit. Volit tak, aby to bylo ve váš prospěch.